צילום קווי ביוב

ברשותנו מצלמות ביוב בגדלים שונים ולמרחקים שונים, המצלמות שלנו עזרות לנו לאתר את המקום של נזילת המים או כול כשל במערכת הביוב. ומאפשרת לנו להציע את הפתרון היעיל עבור הלקוח שלנו.
המצלמה שלנו מוחדרת לעומקים של 50 מ, המצלמה מחוברת בסיב אופטי למוניטור מה שמאפשר למפעיל לראות בזמן אמת את קווי הביוב ולגלות את המקור לנזילות. המצלמה נשלטת ע"י רובוט שמכוון את המצלמה בהתאם לרצון המפעיל.
האיתור המדויק של הכשל בביוב מאפשר לנו להציע ללקוחות שלנו תיקון ממוקד של מקור הנזילה מבלי צורך להרוס או לפרק.

לרשותכם סרטוני הסבר על המצלמות שאנו משתמשים בהן לצילום קווי ביוב.

חברתנו מתמחה כבר למעלה מחמש עשרה שנים באיתור תשתיות ותיקון ללא הרס, ונחשבת לחלוצה בתחום בישראל. אנו עוסקים באיתור, איטום וטיפול בנזילות תת קרקעיות במערכות ביוב וניקוז מים, ופיתחנו את שיטת BONFILINE המשלבת פתרונות טכנולוגיים למניעת הרס. זאת באופן מהיר עם מינימום חוסר נוחות ללקוח ובעלויות נמוכות מהחלפה קונבנציונאלית של קו ביוב או מרזב פגום.

ברשותנו מצוי ציוד איתור הנזילות המתקדם מסוגו בעולם, המאפשר לאתר נזילות סמויות בצורה מדויקת ומקצועית ללא הרס. אנו מחזיקים במצלמות ביוב המגיעות למרחקים שונים ובגדלים שונים, המסייעות באיתור מקור הנזילה או הכשל במערכת הביוב, ומכאן נוכל להציע את הפתרון המיטבי ללקוח. את המצלמות אנו יכולים להחדיר עד לעומק של חמישים מטרים, כאשר הסיב האופטי בקצה מאפשר ראות את מקור הנזילה בזמן אמת, תוך שימוש ברובוט המכוון את המצלמה לפי הצורך.

כמעט תמיד תעבור מערכת הביוב באזור שאינן ניתן להבחנה בעין רגילה, ולרוב היא תהיה קבורה מתחת לפני הקרקע. צנרת הביוב עשויה לרוב מבטון או מפלסטיק וכוללות לא מעט פיתולים, חלקים ומרכיבים שדרכם מוזרמים המים וכן חומרים המגיעים מבתים ובתי עסק כגון ניירות טואלט, מגבונים, שיער אדם, שומנים, תחבושות ועוד. רוב הזמן מערכות אלו עובדות בצורה תקינה, אולם לעיתים החומרים המוצקים או השומניים שעוברים בהן גורמים להצטברות ולחסימה, דבר המוביל לסתימה עד כדי הצפה ו/או אי יכולת להשתמש במכשירים המחוברים למערכת. במקרים אלו, לרוב לא ניתן לדעת היכן בדיוק מצויה החסימה שכן הצנרת עצמה סמויה מהעין וממילא אטומה, כך שכדי לגלות את הסתימה צריך לצלם את הקו מבפנים.

 

עוד מצב שכיח בו נדרש צילום קווי ביוב הוא סדקים וחורים בצנרת הגורמים לנזילות, המלוות בריחות רעים, רטיבות ונזקים לסביבה ולאיכות החיים. אכן, למרות שמדובר בצנרת קשיחה וחזקה היא עומדת עם השנים בעומסים בלתי מבוטלים המובילים לבלאי, ולכך מצטרפים תנודות של הקרקע ומצבים נוספים. דוגמא בולטת לכך היא שורשי עצים המגלים נזילות קטנטנות מתוך הצנרת ושולחים את שורשיהם על מנת להגיע אל המים ואל החומרים האורגניים בצנרת שמספקים הזנה. עם הזמן השורש שחדר לצנרת מתרחב ומרחיב את הסדק עד כדי נזילה משמעותית, וזאת לצד חסימת זרימת המים בנקודה המסוימת.

אם כן, צילום ביוב נדרש במקרים של כשלים במערכת כגון פיצוצים, נזילות, הצפות, חסימות וכדומה. כתוצאה מכך עלולים להיגרם נזקים משמעותיים לרבות ריחות רעים וחזקים הפוגמים באיכות החיים ו/או בסביבת העבודה ובסביבת העיסוק ולקוחות של העסק, וכן מקור להפצת חיידקים ומחלות. בנוסף, נזילות עלולות לגרום נזקים לרצפות ולקירות ומרכיבי מבנים עקב עלייה קפילארית, דבר המתבטא בעובש, בכתמים, בקילופי צבע ועוד, ומעבר לכך סביבה רטובה סביב נזילה מגבירה את צמיחת השורשים באזור ומגבירה את הסיכון לחדירתם אל המערכת. לפיכך, בכל מקרה יש לטפל בבעיה בהקדם.

 

כבר בשלבים הראשונים נכנס לתמונה צילום ביוב המסייע כאמור לאתר את מקור הבעיה המדויק, כאשר איש המקצוע יכול לבחון בזמן אמת את מצב הצנרת. יש להבין כי ללא ציוד מתקדם ומקצועי לאיתור נזילות סמויות, הדרך היחידה להגיע אל מקור הנזילה תהיה באמצעות גילוי הצנרת על ידי חפירה. זה בדיוק מה שנעשה בעבר בטרם נכנסה הטכנולוגיה המתקדמת לתחום, ואכן תהליך הגילוי היה ממושך ונסמך רבות על הבנתו וניסיונו של איש המקצוע, ועל הרבה ניסוי וטעייה.

 

לדרך עבודה זו היו השלכות שליליות על הלקוח. מדובר היה בעבודות שנפרשו על פני זמן רב רק לצורך גילוי מקור הבעיה, דבר שהתבטא כמובן בשעות העבודה ובעלויות. בנוסף, לעיתים קרובות היה צורך לבצע חפירות בנקודות שונות, להרים אריחים, רצפות ודקים, להזיז אלמנטים בשטח וכן הלאה. מלבד הרעש, הלכלוך והעבודה המרובה, מדובר היה בנזק מחויב המציאות שתיקונו לאחר מכן היה כרוך בעלויות בלתי מבוטלות. וכל זאת – עוד לפני תיקון הבעיה עצמה במערכת הביוב.

 

למרבה השמחה, צילום קווי ביוב בימינו הוא עולם שונה לחלוטין. באמצעות המערכות המתקדמות כיום אפשר לחדור בהצלחה לצנרות בכל אורך ובכל קוטר, לרבות למערכות מסועפות עם זוויות ישרות, ולקבל תמונה מצוינת ובזמן אמת של מצב המערכת מבפנים. זאת ללא צורך לחפור ובצורה מהירה, יעילה, נוחה וחסכונית עבור הלקוח.

כאשר מדברים על מצלמה בתחום צילום ביוב, אין הכוונה למצלמה רגילה כפי שאנשים מהשורה סבורים. מדובר למעשה בסיב אופטי, כלומר בכבל ברוחב מספר מ"מ שהינו חזק וגמיש כאחד, שבקצהו מצויה מצלמה בעלת הגנה מפני רטיבות ופגיעות מכאניות. לצד המצלמה יש נורות לד חזקות המספקות תאורה אופטימאלית בסביבה החשוכה, וישנן מערכות עם יותר ממצלמה אחת – למשל שתיים או שלוש מצלמות. את הצילומים מעבירה המצלמה למסך בגודל כמה אינטשים שעליו רואה איש המקצוע מייד את מה שמתרחש, וגם ניתן להקליט שעות רבות של צילומים על מנת לדווח ללקוח ולעבוד בשיתוף פעולה עם גורמים אחרים.

 

יש לציין כי קיימות מצלמות ומערכות שונות, כאשר כל איש מקצוע עובד בהתאם לדרישות הספציפיות של הצנרת ולפי הציוד הקיים ברשותו. לדוגמא, ישנן מערכות המתאימות לצנרות גדולות מ- 4 צול ומעלה, וישנן מערכות לקווים קטנים של עד 6 צול. גם יכולת החדירה של המצלמה משתנה בהתאם לאורך הכבל שיכול להיות למשל 30, 40, 50 או 60 מטרים. המצלמות גם משתנות ברוחב זווית הצילום שלהן וביכולות להסתובב עד 360 מעלות, וברמת השליטה של המפעיל בהן. במקרים מסוימים גם ניתן לעשות שימוש ברובוט ייעודי למערכות גדולות ומורכבות במיוחד, שאותו מנווטים באמצעות פקד ג'ויסטיק.

קודם כל, אם יש לכם המלצות על חברה המספקת צילום קווי ביוב, זהו כבר צעד בכיוון הנכון. רק חשוב לוודא כמובן שהחברה מספקת שירות באזור שלכם, שעלויותיה מניחות את הדעת ושהיא זמינה לתת את המענה במהירות הנדרשת. אבל אם אין לכם המלצות, חשוב לדעת כי תחום האינסטלציה מתחלק באופן עקרוני לאלו המתמחים בעבודות פנים ולאלו המתמחים בעבודות חוץ. אמנם, שרברב המתמחה בעבודות חוץ יוכל בסבירות גבוהה לתת מענה גם לצנרת פנים, אבל צנרת ביוב היא עולם אחר שלא כל אינסטלטור מכיר או מחזיק בציוד הנדרש עבורה. לכן, תחילה יש לוודא שמדובר בחברה המתמחה בצילום קווי ביוב.

 

לאחר מכן, כדאי לתת עדיפות לחברות המחזיקות בניסיון רב בתחום. אמנם צילום ביוב כבר אינו תחום חדש במיוחד בישראל, אבל הוא בהחלט מצריך מיומנות גבוהה, הכשרות הולמות וכלים ייעודיים. חברה מנוסה שמאחוריה מאות לקוחות מרוצים עשויה למצוא פתרונות יותר יעילים, חסכוניים ומהירים לבעיה בצנרת. כמובן שגם כדאי לברר אם במידת הצורך תוכל החברה לספק מענה לתיקון הבעיה, בין אם מדובר בהחלפת צנרת או חלקי חיבור שלה, בתיקון סדקים ונזילות קטנות, בחיתוך שורשי עצים שחדרו לביוב וכן הלאה.

העלות של צילום ביוב אינה אחידה, ומשתנה בהתאם למורכבות העבודה, לציוד הנדרש ופרמטרים נוספים. לכן, הקפידו לקבל הצעת מחיר מסודרת וברורה ללא אותיות קטנות והפתעות, ודאו שהיא מצויה בטווח המקובל בתחום, ואל תבחרו בהצעה נמוכה במיוחד שבאה על חשבון הניסיון, המיומנות, הציוד ואיכות הביצוע. פשרות כאלו יתבררו כיקרות בהרבה בעתיד.